Skocz do zawartości

Zmień kolory
Primary: Sky Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Secondary: Sky Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Pattern: Blank Waves Squares Notes Sharp Wood Rockface Leather Honey Vertical Triangles
Welcome to Uploaduj.com - Forum Zarabianie przez Internet - Zarabianie na Uploadzie / Uploadingu
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account

Nawet 10 PLN za pobranie jednego pliku w Polsce? Sprawdź narzędzia w Lead.Network

Sieć afiliacyjnaSystem płatności online

Można linkować do utworów na innych stronach bez zgody posiadacza praw autorskich


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1
Guest_noutilus_*

Guest_noutilus_*
 • Gość

Linkowanie do utworu nie wymaga zgody autora, jeśli utwór był wcześniej udostępniony w sieci. Dziś potwierdził to Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydając wyrok w sprawie C‑466/12.

Dziś Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) potwierdził, że właściciel strony internetowej może, bez zezwolenia podmiotów prawa autorskiego, odsyłać poprzez linki do utworów chronionych, jeśli są one dostępne na innej stronie internetowej. Tak wynika z wyroku w sprawie C‑466/12, który znajdziecie na stronie ETS.
 

 


Czy ludzie wiedzą co robi link?

Przyjrzyjmy się szczegółom sprawy. Spór wszczęli dziennikarze, którzy napisali artykuły prasowe opublikowane w dzienniku Göteborgs-Posten oraz na stronie internetowej tej gazety. Twórcom nie spodobała im się działalność firmy Retriever Sverige, która prowadzi stronę internetową udostępniającą klientom listę linków.

Powodowie (tj. dziennikarze) twierdzili, że gdy klient kliknie na jeden z zaproponowanych linków, może nie wiedzieć, iż przechodzi na inną stronę internetową. Oczywiście innego zdania była firma Retriever Sverige. Jej zdaniem dla klienta jest oczywiste, że kliknięcie w link odsyła do innej strony.Linkowanie nie zawsze jest "udostepnianiem"

Sprawa dotarła aż do sądu apelacyjnego w Svei, a ten zwrócił się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z kilkoma pytaniami. Chciał ustalić m.in., czy podawanie linku na stronie internetowej może stanowić "publiczne udostępnienie utworu".

Wyrok ETS jest bardzo ciekawy. Przeczytamy w nim, że samo podanie linku do jakiegoś utworu rzeczywiście może być uznane za udostępnienie utworu publiczności. Istotne jest jednak to, że taką publicznością są wszyscy internauci. W opisywanej sytuacji gazeta jako pierwsza udostępniła treść wszystkim internautom. Jeśli potem ktoś inny opublikował link do tej treści, nie było to udostępnienie utworu nowej publiczności.

- Publicznością, do której skierowane było bowiem pierwotne udostępnienie, byli wszyscy potencjalni odbiorcy danej strony (...) W tej sytuacji należy stwierdzić, że (...) wszyscy użytkownicy innej strony (...) mogli bezpośrednio dotrzeć do tych utworów na stronie, na której były one pierwotnie udostępnione, bez potrzeby aktywnego udziału podmiotu zarządzającego tej innej strony internetowej (...) Zatem, wobec braku nowej publiczności, zezwolenie podmiotów prawa autorskiego nie jest konieczne - czytamy w wyroku ETS.

Mówiąc prościej - nie można mówić o "publicznym udostępnianiu" wówczas, gdy publikujemy na swojej stronie link do ogólnodostępnych treści. Te treści zostały udostępnione internautom już wcześniej, a podanie linka ma charakter poinformowania o tym fakcie, ale trudno to nazwać nowym udostępnieniem utworu.Problemy linkowania - to nie koniec

Właściwie trudno sobie wyobrazić, aby Europejski Trybunał Sprawiedliwości mógł wydać w tej sprawie inny wyrok. Gdyby linkowanie wymagało zgody autora, działanie całego internetu byłoby właściwie niemożliwe. Podstawowa usługa wyszukiwarki internetowej jest przecież oparta na linkach.

wyniki komentarze
Trzeba mieć na uwadze, że wydany wyrok dotyczył zwykłego linkowania, a współczesny internet stawia przed nami jeszcze inne problemy.

Przykładowo zamieszczanie filmów z YouTube można uznać za rodzaj linku, ale niektórzy posiadacze praw autorskich uważają, że "wyświetlenie filmu na stronie" jest osobnym naruszeniem, nawet jeśli właściciel strony nie wrzucił filmu na YouTube, a jedynie zamieścił pobrany z serwisu kod na swojej stronie. Nie można wykluczyć, że w przyszłości będziemy słyszeć o kolejnych istotnych wyrokach dotyczących jakichś form linkowania.

źródło http://di.com.pl/new...Marcin_Maj.html

 

Link do wyroku C-466/12


 • 2

#2
Karczu

Karczu

  Administrator

 • Administrator
 • 5471 postów

No to kwestia legalności forów warezowych chyba wreszcie wyjaśniona. Kto by pomyślał, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda tego typu wyrok.


 • 0

Interesują Cię płatności mobilne, przykładowo przyjmowanie wpłat za pośrednictwem SMS Premium bądź Direct Billing? Sprawdź ofertę HotPay.pl

 

Masz stronę internetową, bazę mailingową, fanpage na facebooku lub inne źródło dobrego ruchu? Sieć afiliacyjna Lead.Network dostarczy Ci najlepsze Programy partnerskie do zarobienia na Twoim zapleczu!


#3
Michu

Michu

  Rozkręca sie

 • Użytkownik
 • 343 postów

Jak dla mnie to logiczne. Kwesta warezów chyba była wyjaśniona "od zawsze" :)


 • 0

Konto porzucone.  :mellow:


#4
sewirus

sewirus

  Zaawansowany

 • Tutor
 • 1059 postów

no nie była wyjaśniona "od zawsze" I tak bym sie nie cieszył z tego "wyroku"


 • 0

6wHy6rY.png


#5
Guest_noutilus_*

Guest_noutilus_*
 • Gość

Każdy administrator warezu, wie jakie jest ryzyko. Przy odpowiedniej znajomości przepisów prawa, warez w łatwy sposób można odciążyć od zarzutów tylko trzeba dobrze interpretować prawo i wtedy każdy działający wbrew woli warez jest wolny od jakichkolwiek roszczeń.


 • 1

#6
Michu

Michu

  Rozkręca sie

 • Użytkownik
 • 343 postów

To nie warez ma problem, tylko właściciel serwerów na którym pliki są hostowane.

Prowadzenie warezu nie jest ryzykowne.


 • 0

Konto porzucone.  :mellow:


#7
sewirus

sewirus

  Zaawansowany

 • Tutor
 • 1059 postów

W twoim rozumowaniu może i tak :P tyle że nie wiem w jakim świecie żyjesz :D ale no dobra niech ci będzie.


 • 0

6wHy6rY.png

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Potrzebna Ci naprawdę dobra sieć afiliacyjna do monetyzowania ruchu bądź pozyskiwania klientów? Na Lead.Network znajdziesz tylko najlepsze programy partnerskie z sieci!
A może chciałbyś uruchomić płatności sms premium na swojej stronie internetowej? Do obsługi płatności sms premium rate, jedynym słusznym wyborem jest HotPay.pl!