Skocz do zawartości

Zmień kolory
Primary: Sky Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Secondary: Sky Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Pattern: Blank Waves Squares Notes Sharp Wood Rockface Leather Honey Vertical Triangles
Welcome to Uploaduj.com - Forum Zarabianie przez Internet - Zarabianie na Uploadzie / Uploadingu
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account

Nawet 10 PLN za pobranie jednego pliku w Polsce? Sprawdź narzędzia w Lead.Network

Sieć afiliacyjna System płatności online


Możesz nas wesprzeć!


Zdjęcie

Podstawy WordPressa - Poradnik by Verona


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1
Karczu

Karczu

    Administrator

  • Administrator
  • 5471 postów
Wordpress - Podstawy i Zbiór Przydatnych Materiałów

 

Wordpress-logo.png
WordPress - Jeden z najpopularniejszych CMS'ów (systemów zarządzania treścią) który powstał z myślą głównie o blogowiczach. Projekt przez lata jednak tak się rozwinął, że w powodzeniem można używać go do tworzenia nawet bardzo rozbudowanych serwisów WWW. Jest szybki, bezpieczny i dzięki ogromnej ilości pluginów (dodatków) praktycznie z nieograniczonymi możliwościami.

 

 

Wtyczki - Jak wspomniałem wcześniej, są to pluginy, "dodatki" do naszego systemu WP. Najszybszą metodą na instalację jest zrobienie tego bezpośrednio przez panel, nie pobierając nic na własny komputer. Wchodzimy do Panelu Admina (adres.pl/wp-admin) i do Wtyczki / Dodaj nową. Dla przykładu chcemy poszerzyć WP o opcję Shoutboxa na naszą stronę, tak więc wpisujemy "shoutbox" i już mamy wybór wielu wtyczek z dokumentacją, screenami, ocenami itp. 

 

Uwaga! Należy rozważnie dobierać wtyczki i ograniczyć ich ilość do tych naprawdę potrzebnych. Każdy kolejny dodatek to kolejne potrzebne zasoby serwera. Szczególną uwagę należy zwrócić na wtyczki typu Ajax, które mogą co kilka sekund odświeżać np. shoutbox. Przy dużej ilości odwiedzających możemy dostać upomnienie lub zostać zablokowani przez administratora serwera.


Proszę pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak serwer www bez limitów - jest to zwykły chwyt marketingowy, bo każdy sprzęt / łącze ma jakieś większe lub mniejsze ograniczenia. Kupując dany hosting, zostajemy umieszczani na serwerze dedykowanym razem z innymi klientami. Jeżeli będziemy swoją stroną zżerać ogromną ilość transferu bądź mocy procesora, ilości RAM - tyle co było zaplanowane dla kilku lub więcej klientów to staniemy się zwyczajnie nieopłacalni dla firmy hostującej i wylecimy z hukiem tongue.png


 

Motywy - Nic innego jak szablony, które odpowiadają za wygląd naszej strony. Do wyboru mamy darmowe jak i płatne (premium) szablony. Podobnie jak w przypadku pluginów możemy szukać i instalować je bezpośrednio przez panel admina.


 

Przydatne linki:


Wtyczki:

http://wordpress.org/plugins/

http://wordpress-pol...ownload/wtyczka


Motywy:

(Uwaga! Niektóre serwisy które podałem jako premium posiadają również kilka darmowych motywów)

http://wordpress.org/themes/ (free)

http://themeforest.net/ (premium)

http://www.elegantthemes.com/ (premium)

http://www.woothemes.com/ (premium)

http://www.templatemonster.com/ (premium)

Oczywiście istnieje więcej stron z płatnymi szablonami do WP, jednak ja wybrałem te największe, najpopularniejsze i z najładniejszymi. 
 

Forum pomocy :

http://pl.forums.wordpress.org/ (PL)

http://en.forums.wordpress.com/ (ENG)

http://zenwordpress.pl/ (PL)

http://wpninja.pl/ (Co prawda nie forum, ale zbiór bardzo wielu przydatnych artykułów)

- http://uploaduj.com (PL)   lolface.png

 

Statystyki :

- http://www.google.com/analytics/ (możemy dodać kod od Google bezpośrednio w pliki szablonu bądź za pomocą wtyczek)

http://www.stat24.com/pl/

- Wtyczka:  JetPack

- Wtyczka: WordPress Stats

- Wtyczka: WP SlimStat

- Wtyczka: Blog Stats by W3Counter

 

Ambitnie - czyli dostosowywanie motywów od strony kodu (edycja plików):

http://codex.wordpress.org/ - Narzędzie programistyczne i dla developerów, ale może być przydatne dla każdego. Zbiór wszystkich funkcji i przydatnych informacji które możemy wykorzystać podczas edytowania bądź tworzenia własnych szablonów /
wtyczek. Wszystko skatalogowane, opisane i z gotowymi przykładami zastosowania. Możemy znaleźć funkcje (krótkie kody) które pozwolą nam pokazać autora postu, datę, ilość komentarzy czy jakiekolwiek inne informacje w danym miejscu na stronie. Prościej nie umiem tego wytłumaczyć tongue.png

http://www.kurshtml.edu.pl/ - Bez html'a i CSS ani rusz w edycji motywów. Warto znać przynajmniej sposoby na zaprogramowanie odnośnika, wyświetlenie obrazka, zmiany kolorów, tła itp.

https://addons.mozil.../addon/firebug/ - Firebug to niesamowicie przydatne narzędzie dla webmasterów. Pomoże nam on zarówno przerobić stronę, jak i wykrywać błędy wszelakiej maści. Możemy w nim "na żywo" edytować źródło strony, plik CSS (w nim są zapisane informacje które odpowiadają za kolory, czcionki, wielkości itp elementów naszego motywu), a więc przerabiać wygląd strony tymczasowo u nas, zanim na stałe zedytujemy np. plik style.css. Podobne narzędzie jest już wbudowane w przeglądarkę Chrome ("zbadaj element"). 
http://notepad-plus-plus.org/ - Notepad++ to obecnie najlepszy edytor tekstowy dla webmasterów i nie tylko. Nigdy, ale to przenigdy nie edytujcie plików strony za pomocą notatnika / wordpada!

https://creative.ado...ducts/photoshop - PhotoShop (jeżeli ktoś jeszcze nie zna tongue.png) to bez wątpienia najlepszy płatny program do grafiki rastrowej. Jeżeli ktoś przerzuca się z painta to może wydawać się trudny, ale wystarczy poświęcić chwilę na zbadanie podstawowych narzędzi i przeczytać / oglądnąć kilka tutoriali i można już tworzyć przyzwoite grafiki, na pewno lepsze niż te z painta wink.png

http://www.gimp.org/ - Gimp to darmowy odpowiednik PhotoShopa, również duże możliwości ale jednak dość bardziej upierdliwa obsługa tongue.png

https://filezilla-project.org/ - FileZilla to darmowy i najbardziej popularny klient FTP (do łączenie się z systemem plików naszego serwera www, a więc też ich edycji)


Instalacja wordpressa:

http://www.wordpress...ess-instalacja/

http://blog.lukasz-d...ja-dwa-sposoby/

http://www.temacik.c...-krok-po-kroku/

 

 

 

Autorem owego poradnika jest: Verona

 

 

 


  • 0

Interesują Cię płatności mobilne, przykładowo przyjmowanie wpłat za pośrednictwem SMS Premium bądź Direct Billing? Sprawdź ofertę HotPay.pl

 

Masz stronę internetową, bazę mailingową, fanpage na facebooku lub inne źródło dobrego ruchu? Sieć afiliacyjna Lead.Network dostarczy Ci najlepsze Programy partnerskie do zarobienia na Twoim zapleczu!

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Potrzebna Ci naprawdę dobra sieć afiliacyjna do monetyzowania ruchu bądź pozyskiwania klientów? Na Lead.Network znajdziesz tylko najlepsze programy partnerskie z sieci!
A może chciałbyś uruchomić płatności sms premium na swojej stronie internetowej? Do obsługi płatności sms premium rate, jedynym słusznym wyborem jest HotPay.pl!
Jeżeli poszukujesz wiedzy na temat zarabiania przez internet, odwiedź forum internetowe o tematyce pracy w domu pod adresem Zarabiam.com.