Skocz do zawartości

Zmień kolory
Primary: Sky Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Secondary: Sky Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Pattern: Blank Waves Squares Notes Sharp Wood Rockface Leather Honey Vertical Triangles
Welcome to Uploaduj.com - Forum Zarabianie przez Internet - Zarabianie na Uploadzie / Uploadingu
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account

Nawet 10 PLN za pobranie jednego pliku w Polsce? Sprawdź narzędzia w Lead.Network

Sieć afiliacyjna System płatności online


Możesz nas wesprzeć!


Zdjęcie

P2P na własny użytek jest legalne - opinia prokuratora w Portugalii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1
ulung

ulung

    Rozkręca sie

  • Tutor
  • 487 postów
Udostępnianie plików w sieci P2P na własny użytek jest legalne, nawet jeśli pobieranie pliku zostało zakończone - tak rewolucyjną opinię wyraził portugalski Prokurator Generalny w Portugalii. To odpowiedź na akcję antypirackiej organizacji ACAPOR, która chciała w przeszłości zapchać portugalski system sprawiedliwości skargami na piratów.

O wyczynach antypirackiej organizacji ACAPOR głośno było na początku zeszłego roku. Antypiraci chcieli zwrócić na siebie uwagę, ogłaszając zamiar przeładowania systemu sprawiedliwości skargami na użytkowników P2P. Gdyby coś podobnego zrobiła organizacja walcząca o wolność słowa, byłby to akt agresywny, ale antypiraci twierdzili jedynie, że chcą podnieść świadomość wymiaru sprawiedliwości w zakresie naruszeń praw autorskich.

Wspomniane skargi zostały dostarczone w efektownych pudłach, przez ludzi w koszulkach z napisem "piractwo jest nielegalne". Prokurator generalny miał niestety inne zdanie na ten temat, o czym doniósł przedwczoraj portugalski serwis Exame Informática i za nim TorrentFreak.


Prokurator odmówił ścigania piratów, wskazując na trzy istotne kwestie:
* Wymianę plików w sieci P2P można uznać za legalną w granicach wolności słowa oraz prawa dostępu do dóbr kultury. Wymiana zachodzi wśród użytkowników konkretnej sieci i nawet jeśli ktoś udostępnia plik, nie pobierając go, nie łamie prawa. Co ważne, taka wymiana plików nie ma charakteru komercyjnego.
* Adres IP nie wskazuje osoby, która mogła dokonać naruszenia praw autorskich.
* Nawet gdyby P2P było nielegalne, sami artyści powinni jednoznacznie zadeklarować, że nie autoryzowali rzeczonej wymiany plików.

Oczywiście przedstawiciele ACAPOR są oburzeni i uważają, że prokurator dokonał takiej interpretacji prawa, która pozwoliła mu na odrzucenie sprawy będącej bądź co bądź obciążeniem dla wymiaru sprawiedliwości.

Dołączona grafikaŚciganie piratów żywotną potrzebą społeczeństwa?

Komentując tę sprawę, warto zwrócić uwagę na trzy kolejne kwestie:

* Nawet gdyby prokurator rzeczywiście odrzucił sprawę "dla wygody", byłoby to całkiem rozsądne. Marnowanie zasobów wymiaru sprawiedliwości na ściganie osób, które pobrały film lub piosenkę, wcale nie jest dla społeczeństwa tak istotne, jak sugerują antypiraci.
Nie jest prawdą, że da się ukraść 8 mld dolarów za pomocą iPoda. Straty artystów istnieją tylko w antypirackich statystykach, a P2P w istocie jest wielką widownią dla artystów (tzw. paradoks Rihanny i Hołdysa).
* Odrzucenie adresu IP jako dowodu świadczy wyłącznie o świadomości technologicznej prokuratora. Sądy w USA i UE już dawno doszły do podobnych wniosków, a w USA i Finlandii zakwestionowano nawet obowiązek zabezpieczenia łącza przed naruszeniami.
* Akcja antypiratów mogła być zwyczajnie nielegalna. Kto dał im prawo do zbierania informacji o adresach IP? Jakich narzędzi do tego użyto? Czy organizacje antypirackie to jakieś organy ścigania, które mają prawo robić takie rzeczy?
Powyższe pytania należałoby zadawać częściej. Można się dziś spotkać z opiniami ekspertów o tym, że adres IP należałoby traktować jak daną osobową, zatem dlaczego antypiraci te dane zbierają? Jakie są gwarancje, że adresy IP zostały pozyskane w wiarygodny sposób, a nie po prostu wymyślone lub pobrane z przypadkowej bazy?

Portugalski prokurator wykazał się rozsądkiem i szkoda tylko, że nie był to sąd. Nadal bowiem nie mamy nic ponad zwykłą interpretację prawa. Być może antypiraci z ACAPOR będą chcieli oprzeć sprawę o sąd i może to dać ciekawe efekty. Nie można jeszcze uznać, że P2P jest w Portugalii legalne, za to można powiedzieć, że niektóre władze tak je postrzegają.


źródło: http://di.com.pl/new...Portugalii.html
  • 1
Kazdy problem jest trudny do momentu, kiedy staje sie prosty ;)
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Potrzebna Ci naprawdę dobra sieć afiliacyjna do monetyzowania ruchu bądź pozyskiwania klientów? Na Lead.Network znajdziesz tylko najlepsze programy partnerskie z sieci!
A może chciałbyś uruchomić płatności sms premium na swojej stronie internetowej? Do obsługi płatności sms premium rate, jedynym słusznym wyborem jest HotPay.pl!
Jeżeli poszukujesz wiedzy na temat zarabiania przez internet, odwiedź forum internetowe o tematyce pracy w domu pod adresem Zarabiam.com.